Taliban’dan Türkiye’ye Afgan mülteci talebi: Çalışma izni detayı

Mayıs ayındaki seçim döneminde ekonomik kriz ile birlikte seçmenin en çok ilgilendiği konuların başında gelen mülteci kriziyle ilgili dikkat çekici bir görüşme gerçekleşti.

Yaklaşık 2 yıl önce Afganistan yönetimini ele geçiren Taliban’ın Mültecilerden ve Göçmen İşlerinden Sorumlu Bakanlığı bir açıklama yayınladı. Açıklamada Afgan bakan Halil el-Rahman Hakkani’nin Türkiye’nin Afganistan Maslahatgüzarı Cenk Ünal ile Kabil’de görüştüğü belirtildi.

Afgan haber ajansı Pahjwok’un haberinde Hakkani’nin bu görüşmede Türkiye’deki Afgan göçmenlerin yasallaştırılması ve Afganlar için çalışma vizesi ve diğer sektörlerin kolaylaştırılması konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini söylediği aktarıldı.

TALİBAN: AFGAN GÖÇMEN SORUNU ELE ALINDI

Taliban’dan yapılan açıklamaya göre Hakkani, Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi ile bir araya gelerek Türkiye’deki Afgan göçmenlerin sorunları, Afgan mahkumların ülke hapishanelerinden serbest bırakılması ve diğer konuları ele aldı.

Taliban Göçmen İşleri Bakan Vekili, Türkiye’deki Afgan göçmenlere İslam’ın kural ve kaidelerine göre muamele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Ajansın haberinde, Ünal, Türk polisinin Afganlara kötü davrandığına dair raporların azaldığını söylediği belirtildi. Afgan medyasında yer alan haberde her hafta yaklaşık 300 belgesiz Afgan göçmenin Türkiye’de yakalandığı ve bu ülkeden sınır dışı edildiği hatırlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x