Sümüklüböcek veya Salyangozun Üzerine Tuz Dökülürse Ne Olur?

Yağmur mevsimi beraberinde serin esintileri, gri bulutlardan oluşan bir battaniyeyi ve çok sayıda istenmeyen misafiri getirir. Muson zararlılarından, özellikle de salyangoz ve sümüklü böceklerden bahsediyorum! Onlar (salyangozlar ve sümüklü böcekler) her bahçıvanın kabusudur, mahsullerin arasında sürünürler, giderken yaprakları ve kökleri kemirirler. Minik yaratıklar olmalarına rağmen açgözlü iştahları, her gün kendi vücut ağırlıklarının birkaç katı kadar yemek yemelerine olanak tanıyor.
Pek çok salyangoz yaz bahçesinde yaprakları haşere örneği olarak yok eder

Salyangoz ve Sümüklüböcekler

Salyangozlarla sümüklü böcekler arasında bir fark var mıdır? Hem salyangozlar hem de sümüklü böcekler Mollusca filumuna ve Gastropoda sınıfına aittir. Sınıfın adı, sırasıyla mide ve ayak anlamına gelen Yunanca gastros ve podos kelimelerinden türetilmiştir . Bu isim biyolojik yapılarının en basit açıklamasıdır. Sümüksü, yumuşacık vücutları aslında tek ayak üzerindeki dev bir midedir. Bu kaslı “ayak” üzerinde kayarak seyahat ederler. Bu kas sürekli olarak hareketlerini kolaylaştıran mukus salgılar. Kuruduktan sonra, herhangi bir haşerenin yakın zamanda varlığını gösteren gümüşi bir balçık izi üretir. Mukus, hücrelerinin çevredeki kuru toprağa nem kaybetmesini önler. Bu aynı zamanda onları topraktaki keskin veya sivri uçlu nesneler tarafından dilimlenmekten de kurtarır. Bu iki canlı arasındaki tek fark sümüklüböceklerin evsiz olmasıdır!

Sümüklü böcekler evsiz salyangozlardır!
Salyangozların aksine sümüklü böceklerin sırtlarında sarmal bir kabuk veya ‘ev’leri yoktur. Bu, sümüklü böcekler için faydalı olabilir çünkü onların dar alanlara sıkışmasına olanak tanır. Maalesef sümüklü böcekleri çevrelerine karşı daha savunmasız bırakıyor.

Tuzu Ölümcül Yapan Nedir?
Tuz, karındanbacaklıların kriptonitidir ve bu sümüksü sürüngenlerin bitkilere zarar vermesini engeller. Salyangoz ve sümüklü böceklerin, hücre zarıyla çevrelenmiş sulu bir ortam içindeki organel torbaları gibi düşünülebilecek hücrelerden oluşan bir ayağı vardır. Hücre zarı yarı geçirgen bir fosfolipid çift katmanıdır. Yarı geçirgenlik moleküllerin seçici geçişine izin verir. Böylece küçük moleküller rahatlıkla geçebilir, büyük moleküllerin ise zarı geçmesi engellenir. Yarı geçirgen zarın varlığı nedeniyle ozmoz meydana gelebilir. Osmoz, solvent moleküllerinin yarı geçirgen bir zar yoluyla düşük konsantrasyonlu bir çözeltiden daha yüksek bir çözeltiye geçtiği bir işlemdir. Membranın iki tarafındaki konsantrasyon farkı, ozmotik basıncın oluşmasına yol açar. Bu basınç solvent moleküllerinin hareketinden sorumludur.

Çözücünün (su) yarı geçirgen bir zar boyunca hareketi
Artık hayvan hücreleri yalnızca sudan oluşmamaktadır. Ayrıca yaygın tuz oluşturan Na+ ve Cl- gibi çeşitli iyonları da içerirler. Üzerlerine tuz serpildiğinde tuz kristalleri ciltlerindeki neme bağlanır. Bu, yüksek konsantrasyonlu bir NaCl çözeltisi oluşturur ve bu da ozmotik basıncın gelişmesine yol açar. Yüksek tuz konsantrasyonuna sahip bir çözeltiye hipertonik çözelti denir. Hipertonik bir çözelti hayvan hücrelerini çevrelediğinde, ağır su kaybı nedeniyle büzülme eğilimi gösterirler. Su, dışarıdaki tuz çözeltisini seyreltmek için hızla hücrenin dışına çıkar. Membranın her iki tarafındaki tuz konsantrasyonu eşit olduğunda su moleküllerinin hareketi durur. Su salyangozları ve sümüklü böcekler tuzlu suda bu şekilde hayatta kalır. Hücrelerinde, etraflarındaki suyun sahip olduğu miktarda tuz bulunur!
Şimdi talihsiz toprak sakinlerine geri dönelim. Su kaybı, cildin kurumasını önlemek için sümüksü bir salgı üretimini tetikler. Yaratığın büzülmesi sırasında havanın vücudundan dışarı çıkmasıyla kabarcıklanma meydana gelir. Yeterli tuz, sümüksü varlığın dehidrasyondan oldukça kolay bir şekilde ölmesine neden olabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu inanılmaz derecede acı verici.
Hava deriden kaçmaya çalışırken balçık köpürüyor

Doğanın En İyi Zırhı
Su, yetişkin insan vücudunun yaklaşık %55-60’ını oluşturur. Şimdi birkaç dakika içinde o suyun yarısını kaybettiğinizi hayal edin. Salyangoz ve sümüklü böceklerin aksine insanlar, doğanın sağladığı harika bir zırh görevi gören, son derece gelişmiş, kalın bir deri katmanına sahiptir. Dış katman olan epidermis ozmotik basıncı korur ve aşırı su ve ısı kaybını önler. Salyangoz ve sümüklü böceklerin böyle bir faydası yoktur. Ancak açık bir yaraya tuz basma talihsizliğini yaşadıysanız, bu tüyler ürpertici sürüngenlerin yaşadığı işkenceyi ilk elden bilirsiniz. Farkında değilseniz ‘yaraya tuz basmak’ deyiminin kökeni budur.

Tuz Saldırısı!

Yani organizmalar geliştikçe derileri de biyolojik olarak gelişti. Cildimiz sayesinde bir avuç tuzu elimize alırken iki kere düşünmemize gerek kalmıyor. Ne yazık ki konu ozmozun gücüne gelince, salyangoz ve sümüklüböcekler gibi karındanbacaklılarda son daha korkunç ve ölümcül oluyor. Her bahçıvan sevdiği bitkileri bu aç zararlılar tarafından yemekten kurtarmak istese de tuz en insani çözüm değildir. Viyana Doğal Kaynaklar ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından BMC Ekoloji dergisinde yayınlanan bir araştırma , solucanların bu soruna tercih edilebilir bir çözüm olduğunu öne sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x