Bakan Işıkhan’dan Asgari Ücret Açıklaması, İkinci Zam Gelir mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kabine toplantısı sonrası asgari ücret ile ilgili soruları yanıtladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, merakla beklenen asgari ücret hakkında konuştu.

Işıkhan, asgari ücretin belirlenmesi sürecine ilişkin, “Temmuz ayında yaptığımız gibi hızlı bir şekilde inşallah başlayıp, taraflarla bir araya geleceğiz. Pazartesi süreci başlatacağız, komisyonlarla bürokratlarımız çalışıyor. Teknik çalışmalar yapılıyor” şeklinde konuştu.

Tüm göstergelerin olumlu göründüğünü söyleyen Bakan Işıkhan, “Pazartesi, Türk-İş ve TİSK başkanlarımızla bir açılışımız olacak. Süreci Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim. İlkemiz, her zamanki gibi siz de biliyorsunuz; çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek” dedi.

Merkez Bankası’nın eski ekonomisti Hakan Kara’nın 17 bin 500 lira tutarında asgari ücret öngörüsü hakkında, “Çalışmalarımızı bitirdiğimizde nihai sonuca ulaşacağız inşallah, sizinle de paylaşacağız” diye konuştu.

Asgari ücrette Temmuz’da ara zam olacağı konusunda yöneltilen soruya ise Işıkhan, “Tek zam olacak çünkü yönetmeliğimizde de öyle. Asgari Ücret Yönetmeliği’nde yılda bir kere. Çok zorunlu koşullarda, derem gibi geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile asgari ücrete ikinci zammı yaptık” şeklinde yanıt verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x