Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar: Türkiye’nin katkılarını asla unutmayacağız

Ukrayna’nın bağımsızlığının 32’nci yıl dönümü nedeniyle, Ukrayna Büyükelçiliği’nde etkinlik düzenlendi. Resepsiyona Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, çok sayıda yabancı misyon temsilcisi ve davetli katıldı.

BAKAN BOLAT: TÜRKİYE VE UKRAYNA KARDEŞ ÜLKELERDİR

Ticaret Bakanı Bolat, Ukrayna’nın bağımsızlığının yıl dönümünü kutlayarak, “Ukrayna’nın bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bağlılığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Türkiye ve Ukrayna kardeş ülkelerdir ve ilişkileri her geçen gün daha da güçlenmekte ve yakınlaşmaktadır. Başta siyaset, kültür, eğitim olmak üzere çok boyutlu bir ivme kazanan ilişkilerimiz, ekonomik alanda da her geçen gün güçlenmektedir. Bu kapsamda, 2022 yılında imzaladığımız Serbest Ticaret Anlaşması hem Türkiye hem de Ukrayna için ekonomik, ticaret ve stratejik açıdan büyük faydalar sağlayacak tarihi bir adımdır. Ticaretin yanı sıra yatırımlar ve müteahhitlik alanında da güçlü ilişkilerimiz bulunmaktadır. Biz, bu güçlü ilişkileri her koşulda sürdürmeye kararlıyız ve Ukrayna’nın hem ihtiyaçlarını karşılamak hem de geçmişte olduğu gibi Ukrayna’nın tahrip olan altyapı ve üstyapısının yeniden imarında katkı sağlamaya hazırız. Bu noktada, Türk firmalarının Ukrayna makamlarıyla işbirliği yapmasına ilişkin geçen yıl imzalanan Mutabakat Zaptının hayata geçmesi için Başbakan Yardımcısı Sayın Oleksandr Kubrakov ile kasım ayında bir araya gelerek ‘Ukrayna’nın Yeniden İnşası Forumu’nu tertip edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türk halkı adına, Ukrayna’nın milli gününü bir kere daha en içten dileklerimle tebrik ediyor, Ukrayna halkına Türk milletinin sevgi ve selamlarını sunuyor ve hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BODNAR: TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ SESİ LUSLARARASI PLATFORMDA DUYULMAKTADIR

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar ise savaşın hala devam ettiğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Rusya topraklarımızı işgal etmeye ve halkımıza karşı korkunç suçlar işlemeye devam ediyor. Cephe hattında ağır çatışmalar sürüyor, füzeler ve insansız hava araçları her gün sivil hedefleri vuruyor. Zafer bayrağının tüm Ukrayna’da dalgalanması için mümkün olan ve olmayan her şeyi yapıyoruz. Bu bağlamda, Rus saldırgana karşı mücadelemize Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişisel katkılarını asla unutmayacağız. Türkiye’nin güçlü sesi BM’de, NATO’da, Kırım Platformu’nda ve diğer birçok uluslararası platformda duyulmaktadır. Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin Barış Formülünün uygulanması savaşın daha kısa sürede sona erdirecektir. Ukrayna’nın küresel pazarlara tahıl ihraç etmeye devam etmesini sağlayacak ve dünyayı daha güvenli hale getirecektir. Cesur Türk şirketleri Ukrayna’da sıkı çalışmaya ve hatta büyümeye devam ediyor. Yüzlerce iş insanı Ukrayna’da şampiyon durumunda. Ukrayna’nın dönüşümünde önemli bir rol oynayacakları kesin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x