Filler Neden Farelerden Korkar?

Canlılar aleminin tartışmasız şekilde en güçlü hayvanı olarak kabul edilen Fil, birçok çizgi filmde farelerden korkarken bir sandalyenin üzerine kaçmış şekilde temsil edilir. Peki devasa cüsselerine rağmen filler, bir çırpıda ezip geçebilecekleri fillerden neden korkarlar?

Binlerce yıllık bu klişe anlatım, temelinde bir gerçeğe dayanmamasına karşın, bazı gerçeklik payları barındırıyor. ABD’de yayınlanan MythBusters televizyon programında yapılan bir deneyde, bir filin yakın çevresine yerleştirilmiş bir taş, ani şekilde hareket ettiriliyor ve filler bu durumu pek de umursamıyorlar.

FİLLER FARELERDEN KAÇIYOR ANCAK KORKMUYOR

Ancak bir fare aniden hareket ettirildiğinde, fillerin gerçekten de korktuğu ve yönünü değiştirdiği tespit edildi. Ancak sonradan yapılan farklı deneyler gösterdi ki, fillere fareler normal şekilde gösterildiğinde filler, fareleri umursamadan devam ediyor. Ancak bu fareler, fillerin önlerine aniden çıktıklarında ve hızla hareket ettiklerinde, filler durumu algılayamayarak şok içerisinde aksi yönde hareket etmeye başlıyor.

Bu deneyler, fillerin iddia edildiği gibi farelerden korktuğunu değil, aniden karşılarına çıkan ve potansiyel olarak tehdit edebilecek canlılardan korktuğunu gözler önüne seriyor.

Filler, hayvanlar aleminin avlanamayan tek canlıları olarak dikkat çekiyor. Dünya üzerinde insanlar dışında hiçbir canlı, filleri avlamakta başarılı olamıyor. Ormanların kralı olarak adlandırılan aslanlar dahi, fillere saldırmaya cesaret edememekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x