Filistin 20 Günlük Bilançoyu Açıkladı: Hayatını Kaybedenlerin Sayısı Gün Geçtikçe Artıyor

7 Ekim günü başlayan İsrail Gazze savaşında binlerce kişi hayatını kaybetti. İsrail’in Gazze’deki bir hastaneye hava harekatı düzenlemesinin ardından tüm dünyadan tepkiler çığ gibi büyüdü. Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında hayatını kaybeden kişilerin sayısını açıkladı.

İsrail Filistin arasındaki savaş 21 gündür devam ediyor.

İlk olarak Hamas güçlerinin İsrail’e saldırı düzenlemesinin ardından İsrail güçleri Gazze’yi abluka altına almıştı. Düzenlenen hava harekatlarında yüzlercesi çocuk binlerce kişi hayatını kaybetmişti.

17 Ekim’de hastaneye düzenlenen saldırıda ilk açıklamalara göre 500 kişi hayatını kaybetmişti.

Yalnızca sivil vatandaşların ve çocukların bulunduğu hastanenin bombalanmasıyla Gazze’deki Sağlık Bakanlığı 500 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Daha sonra yapılan açıklamalarda sayının 700’ü aştığı belirtildi.

7 Ekim’den bu yana Gazze’de 3 bin 38’i çocuk toplam 7 bin 326 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra düzenlenen basın toplantısında son durumu açıkladı. 7 Ekim’den bu yana hayatını kaybeden kişilerin sayısını açıklayan el-Kudra, 3 bin 38’i çocuk, 1726’sı kadın ve 414’ü yaşlı olmak üzere 7 bin 326 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Son 24 saatte 298 kişi daha hayatını kaybetti.

Düzenlenen saldırılarda 18 bin 967 kişinin yaralandığı açıklandı. Gazze’de son 24 saatte 41 katliam yapıldığı belirtilerek 298 kişinin daha hayatını kaybettiği, 940’ı çocuk 1700 kişinin ise ‘kayıp’ olarak bildirildiğin duyuruldu.

Öte yandan İsrail saldırılarında 104 sağlık çalışanı hayatını kaybetti. 25 ambulans ise kullanılamaz hale gelirken 32 sağlık ocağı ise hizmet dışı kaldı.

“Tıbbi malzeme ve yakıt girişi engelleniyor.”

Kudra, yaptığı açıklamalarda hastanelerde acil tıbbi yardım ihtiyacının olduğunu belirterek binlerce hastanın ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ekledi. 

İsrail’in tıbbi malzeme ve yakıt girişini engelleyerek bunun Gazze’ye yönelik saldırılarda ‘ilave bir silah’ olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x