Alman fenomen, Erdoğan’ı öve öve bitiremedi: Bir Başkan tam da böyle konuşmalı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Berlin’de Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı ortak basın toplantısının yankıları tüm dünyada sürüyor.

Ukrayna asıllı Alman fenomen Rene Romanov, sosyal medya hesabından çektiği video ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Olaf Scholz ile basın toplantısındaki tarihi konuşmalarını yorumladı.

‘BİR BAŞKAN TAM DA BÖYLE KONUŞMALI’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının “Bir başkan tam da böyle konuşmalı” diyerek öven Romanov, “Ondan hoşlanmayabilirsiniz, hoşlanmak zorunda da değilsiniz. Ama bir başkan tam da böyle konuşmalı, bam bam bam… Haklı olarak ‘Bir Hristiyan ülke olarak, kiliseler vurulduğuna neden susuyorsunuz?’ sorusunu soruyor. Ülkesiyle gurur duyan, güç ve özgüven ileten bir lider. Bir başka ülkenin başkanı bizim politikacılardan daha çok parıltı ve ışık saçıyor.” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyayı sarsan tarihi ayarında, “Burada elimiz, kolumuz, dilimiz bağlı kalırsak, hesabını tarihe veremeyiz. Onun için bir borçluluk psikolojisi içerisinde İsrail-Filistin savaşını değerlendirmemek gerekir. Ben rahat konuşuyorum. Çünkü bizim İsrail’e borcumuz yok. Borçlu olsak bu kadar rahat konuşamayız. Ama borçlu olanlar, rahat konuşamıyorlar. Biz Holokost cenderesinden geçmedik.” ifadelerini kullanmıştı.

BAŞKAN ERDOĞAN, KÜSTAH SORUYA TARİHİ BİR CEVAP VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alman bir gazetecinin “İsrail’e yönelik Hamas tarafından gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından açıklamalarınız sadece Almanya’da değil, NATO üyesi ülkeler arasında da rahatsızlık oluşturdu. İsrail’in varoluş hakkını kabul ediyor musunuz? İsrail’in ‘faşist bir devlet olduğunu’ söylediniz, hangi gerekçelendirmeniz var bunun için? İsrail ordusunun Hamas’a karşı saldırısına neden ‘soykırım’ diyorsunuz? Tüm NATO ittifakı tarafından terör örgütü olarak tanınan, yüzlerce insanı İsrail’de katleden bir örgütü nasıl bir ‘kurtuluş örgütü’ diye tanımlayabilirsiniz? Türk-Alman ilişkilerini, NATO içindeki işbirliğini tehlikeye atıyor musunuz? Türkiye, savunma sanayi için 40 Eurofighter talep ediyor. Almanya bunu kabul edecek mi?” küstah sorusuna şöyle yanıt vermişti:

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x