Aldatıcı ilanlara ceza yağdı… Emlak sektörüne sıkı denetim

EMLAK ilanlarıyla ilgili önemli adımlar peş peşe geliyor. Sahte ilanların önüne geçmek için yapılan yasal düzenlemenin hemen ardından denetimler de sıkılaştı. Ticaret Bakanlığı, emlak sektöründe kayıt dışı, manipülatif ve manipülasyon amaçlı ilan paylaşan 545 kişiye 54 milyon 500 bin TL para ceza kesildiğini bildirildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, piyasada denge unsurunu bozabilecek her türlü eylem ve fiiller ile ilgili inceleme ve denetimlere detaylı bir şekilde devam edildiği belirtilirken, “Bakanlık olarak spekülatif fiiller ile fahiş fiyata sebebiyet veren ilanlar, yanıltıcı reklamlar titizlikle incelenmektedir” denildi.

YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE ZAM 

Yapılan incelemeler ve uygulanan cezalara ilişkin şu bilgiler paylaşıldı: “İlan platformlarında verilen satılık emlak ilanları inceleme altına alınmıştır. 1 Eylül tarihinden bu yana verilen satılık emlak ilanlarında ilanın yayımda olduğu dönemde ilan fiyatında yüzde 100 ve üzeri artış yaparak piyasayı ve serbest rekabeti bozan ve tüketicileri mağdur eden 545 kişiye Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 14 üncü maddesindeki ‘taşınmaz ticaretiyle iştigal edenler haksız ve hukuka aykırı davranış ve ticari faaliyetlerde bulunamaz’ hükmüne aykırı faaliyetleri nedeniyle kişi başına 100 bin TL olmak üzere toplam 54 milyon 500 bin TL para cezası verilmesine karar verilmiştir.”

DÜZENLEMEYE GİDİLDİ

Sahte ilanlarla yapılan dolandırıcılıklar ve spekülatif fiyat artışları nedeniyle yeni bir düzenleme de yapıldı. 31 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan ve kasım ayında yürürlüğe girecek düzenleme, hem emlak hem de ikinci el araç satışlarında yeni dönemin kapılarını açacak. Yönetmelik değişikliklerine göre; ilan sitelerinde ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz ilanı vermek isteyenler, açık kimliklerini gizledikleri sahte hesaplar üzerinden ilan veremeyecek.

Kişinin kendisine, eşine veya birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da ilana konu taşınmaz veya taşıt sahibi tarafından yetkilendirilmediği taşınmazın veya taşıtın ilana konulması yasaklandı. Bununla birlikte, emlak komisyoncuları ve oto galericileri, sahip oldukları yetki belgeleri ile doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilana koyabilecekler. Mevzuata aykırı davrananlar hakkında her bir aykırılık için 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x